top of page

Lekcje języka angielskiego

Nauczyciel języka angielskiego przeprowadził lekcje z zastosowaniem kreatywnych metod nauczania: World Café i Gamification. Pani Katarzyna Stęchły poznała nowe metody podczas kursów zagranicznych „Preventing early school leaving” w Lublanie w Słowenii oraz „Active Methodologies to Prevent Early School Leaving” na Teneryfie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Erasmus Days

Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie organizuje 10 i 11 października 2019r. wystawę zdjęć pt. Overseas trainings give us POWER to teach#, dokumentującą udział szkoły w projekcie "Z kompetentną kadrą w lepsze jutro, czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej" realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

 

 

 

 

 

 

Szkolenie Rady Pedagogicznej

30 sierpnia 2019 roku odbyło się szkolenie Rady Pedagogicznej z zakresu:

  • przyczyn i konsekwencji przedwczesnej rezygnacji uczniów z edukacji,

  • nowatorskich strategii motywujących uczniów do nauki,

  • kreatywnych narzędzi dydaktycznych do wykorzystania podczas zajęć szkolnych w celu ich uatrakcyjniania i skutecznego zapobiegania Early School Leaving,

  • sposobów polepszenia współpracy szkoły z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Szkolenie przeprowadziły nauczycielki Alicja Kot i Katarzyna Stęchły, które podzieliły się wiedza zdobytą podczas kursów zagranicznych „Preventing early school leaving” w Lublanie w Słowenii oraz „Active Methodologies to Prevent Early School Leaving” na Teneryfie.

Olimpiada Destination Imagination

02-03. 2019 reprezentacja naszej szkoły (Dominika Ślęczka, Andżelika Stanek, Ewelina Kopacka, Karolina Niedzielska, Adam Zajonc - Olszewski) pod opieką pani pedagog Ewy Bar zajęła II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności we Wrocławiu.

Program Destination Imagination. DI promuje metodykę nauczania, opartą na metodzie projektu, czyli samodzielnej realizacji przez uczniów zadania, przygotowanego przez trenera/nauczyciela na podstawie wcześniej ustalonych założeń. DI uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas podejmowania ekscytujących wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji wytworów własnej pracy oraz pracy zespołu.

Geneza programu wywodzi się z USA ale jest rozpropagowany na wszystkie kraje Europy i Azji. Większość ciekawych materiałów i opracowań tej metody jest w języku angielskim.

Pani Ewa Bar – opiekunka grupy olimpijskiej Destination Imagination brała udział w szkoleniu językowym na Malcie od 08 do 18 lutego 2019 roku, organizowanym w ramach projektu „Z kompetentną kadrą w lepsze jutro, czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja szkolna. Udział w tym szkoleniu umożliwił naszej koleżance poszerzyć wiedzę z zakresu języka angielskiego. Szkolenie na Malcie wpłynęło nie tylko korzystnie na wzbogacenie wiedzy językowej ale także zaowocowało wzrostem pewności siebie i wiary we własne umiejętności potrzebne do organizacji wyjazdów i wydarzeń szkolnych. Nowe kompetencje pozwoliły nauczycielce na lepsze przygotowanie siebie oraz naszych uczniów do udziału w Olimpiadzie Kreatywności zarówno pod względem merytorycznym czyli językowym jak i organizacyjnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Kultury Europejskiej

 

21 marca 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kultury Europejskiej. Wydarzenie to przybliża nam wiedzę z zakresu historii, geografii oraz tradycji różnych krajów należących do Unii Europejskiej. W tym roku zdecydowaliśmy się poszerzyć wiadomości na temat Malty i Hiszpanii nawiązując do projektu realizowanego w naszej szkole: „Z kompetentna kadrą w lepsze jutro czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój – PO WER na zasadach Programu Erasmus+,  sektor Edukacja Szkolna. Nauczyciele naszej szkoły – panie Alicja Kot, Katarzyna Stęchły, Anita Drzał, Joanna Bułat oraz Ewa Bar brały udział w szkoleniach (metodycznym i językowym) organizowanych właśnie w tych krajach. Celem obchodów tego wyjątkowego dnia było podzielenie się z uczniami i nauczycielami zdobytą wiedzą dotycząca kultury Malty i Teneryfy.

 

Pierwszą atrakcją tego dnia była zabawa typu Escape Room (tzw. pokój zagadek) czyli ciekawa forma rozrywki umysłowej, w której grupy uczniów w ograniczonym czasie rozwiązywali różne zagadki, ażeby znaleźć klucz do wyjścia z pokoju. Nasze Escape Roomy przygotowane zostały według kluczy tematycznych dotyczących Malty i Teneryfy. Pokoje zagadek osadzone były w realiach geograficznych - wyspa.

Uczestnicy zabawy zostali zamknięci w pomieszczeniach wraz z nauczycielem, z których musieli się wydostać dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych. Była to gra dla wielu osób, gdyż niektóre zadania wymagały pracy zespołowej. Uczniowie w zamian za wykonanie różnych zadań otrzymywali od nauczycieli części kodu QR. Ostatecznie uczniowie mieli połączyć zdobyte części kodu, który po odczytaniu za pomocą aplikacji dawał nazwy Malta i Teneryfa.

Konkurencję tą wygrała klasa II, która jako pierwsza wydostała się z pokoju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Innym punktem naszego programu był konkurs wzorowany na przykładzie teleturnieju „Jeden z Dziesięciu”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Malty i Teneryfy. Konkurs odbywał się  w trzech etapach. Każdy z dziesięciu uczestników rozpoczynał zabawę z dwoma szansami, reprezentowanymi dwoma kartonikami o zielonym kolorze. W pierwszym etapie każdy uczestnik odpowiadał na jedno pytanie, zła odpowiedź oznaczała utratę szansy czyli odwrócenie kartonika na drugą – czerwoną stronę. W drugim etapie uczniowie wyznaczali siebie nawzajem do odpowiedzi na pytania do momentu aż pozostało trzech uczestników, którzy przeszli do trzeciego etapu. W ostatniej rundzie naszego konkursu uczniowie otrzymali trzy szanse i mogli zgłaszać się do odpowiedzi. Pierwsza osoba, która odpowiedziała prawidłowo na trzy pytania uzyskała prawo do wyznaczenia innego uczestnika do odpowiedzi. Konkurs wygrała uczennica klasy II – Kamila Jacek, która wyeliminowała pozostałych uczestników i jako ostatnia zachowała szanse.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym urozmaiceniem naszej imprezy był tradycyjny konkurs na najlepsze przebranie. Stroje nawiązywały do kultury Malty i Hiszpanii. Wygrała pani profesor Joanna Bułat, która przebrała się za kibica sportowego,  maltańskiego klubu piłkarskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnim punktem naszego programu był konkurs wiedzy o Hiszpanii przeprowadzony w języku angielskim. Do konkurencji zgłosiły się trzy osoby. Pytania wyświetlane były przy pomocy projektora multimedialnego, dzięki czemu wszyscy zgromadzeni mogli zaznajomić się z treścią i poćwiczyć przy okazji umiejętności językowe. Wygrała uczennica klasy III, Karolina Niedzielska.

Nasza uroczystość była doskonałą okazją do zaangażowania uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy oraz zdobycia nowej wiedzy w atrakcyjnej formie.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości bierze udział w międzynarodowym projekcie "We train with equity" w ramach programu Erasmus+ sektor edukacja szkolna, partnerstwa strategiczne. Projekt będzie realizowany w okresie od 01-09-2019r. do 31-08-2022r.

 

Udział dwóch uczestniczek projektu "Z kompetentną kadrą w lepsze jutro, czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji" zaowocował nawiązaniem współpracy z partnerami zagranicznymi z Włoch i Rumunii.  

Zdobyta wiedza językowa, umiejętności organizacyjne i zwiększona pewność siebie pomogły jednej z uczestniczek projektu Ewie Bar – kursantki szkolenia językowego na Malcie podjąć się roli koordynatora nowego projektu w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa strategiczne We train with equity. Ze względu na zbliżone priorytety obu projektów – zapobieganie przedwczesnej rezygnacji z edukacji przez młodzież, a co za tym idzie, zdobyte doświadczenie i wiedza o ESL podczas szkoleń metodycznych na Teneryfie i Malcie umożliwiły innej uczestniczce projektu, Katarzynie Stęchły zaangażować się aktywnie w działania związane z nowym projektem We train with equity.

Głównym zadaniem nowego projektu We train with equity jest współpraca sześciu placówek szkoleniowych z Polski, Włoch oraz Rumunii, opracowanie wspólnego modelu warsztatów dla młodzieży i dorosłych w celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób z różnego rodzaju deficytami edukacyjnymi, niepełnosprawnością lub imigrantów. Głównymi rezultatami projektu będzie:

·         Dostrzeżenie równych i niezbywalnych praw wszystkich członków społeczeństwa.

·         Ochrona praw osób defaworyzowanych: z niepełnosprawnością czy obcokrajowców.

·         Tworzenie miejsc pracy dla defaworyzowanych osób.

·         Promowanie kampanii informacyjnych przeciwko zachowaniom dyskryminacyjnym. Prowadzenie działań na rzecz poprawy dostępności miejsc publicznych dla osób niepełnosprawnych.

·         Angażowanie uczniów, osób dorosłych w zajęcia integracyjne mające na celu włączenie ich w życie społeczne.

·         Podkreślenie znaczenia wpływu jaki mają uprzedzenia skierowane przeciwko osobom defaworyzowanym. Podniesienie świadomości społecznej w tej kwestii.

·         Rozwijanie tolerancji wobec różnorodności w odniesieniu do wszystkich członków społeczeństwa.

 

Pierwszym etapem projektu będzie przeprowadzenie działań badawczych, co wiąże się z  zebraniem niezbędnych danych do badania statystycznego oraz utworzeniem narracyjnego formatu wywiadu. Badane grupy wezmą udział w 3-miesięcznym cyklu wywiadów narracyjnych w celu: ocenienia ich stylu życia; zrozumienia ich osobistej percepcji przemocy, szacunku, równości, godności; promowania kultury bez przemocy.

Zebrane informacje posłużą opracowaniu modelu szkolenia, będą niezbędne podczas planowania kursu e-learningowego organizacji laboratoriów i przygotowania materiałów do rozpowszechniania.

Projekt wpisuje się w  priorytety programu Erasmus plus w obszarze edukacji szkolnej:

·         włączenie społeczne oraz przeciwdziałanie wczesnemu kończeniu nauki,

·         rozwiązywanie problemów uczniów z grup defaworyzowanych.

Projekt zakłada przeprowadzenie międzynarodowych spotkań, których celem będzie wdrażanie i koordynacja bieżących zadań projektowych. Gospodarzami będą 3 placówki szkoleniowe z wszystkich krajów biorących udział w projekcie.  

Projekt przewiduje również przeprowadzenie spotkań międzynarodowych w formie konferencji, warsztatów i innych wydarzeń, których celem będzie promocja i upowszechnianie bieżących rezultatów projektu, twórczości intelektualnej ekspertów.

 

Na uwagę zasługuje fakt, iż logo reprezentujące międzynarodowy projekt We train with equity wykonał uzdolniony uczeń Zespoły Szkół Agroprzedsiębiorczości – Karol Buż. Logo wygrało jednogłośnie w konkursie zorganizowanym przez koordynatora projektu z Włoch.

Międzynarodowe spotkanie szkól w ramach projektu "We train with equity" finansowanego z funduszy programu Erasmus+

 

9 i 10 stycznia 2020 r. nauczycielki naszej szkoły, panie Ewa Bar – koordynator projektu We train with equity oraz Katarzyna Stęchły uczestniczyły w spotkaniu w Bukareszcie, którego celem było zapoznanie się z przedstawicielami innych placówek szkoleniowych z Polski, Rumunii i Włoch oraz ustalenie harmonogramu działań objętych projektem We train with equity.

Nowe kompetencje nauczycielek, nabyte podczas realizacji zadań projektu "Z kompetentną kadrą w lepsze jutro, czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji", pozytywnie wpłynęły na jakość efektów konferencji. Przed wyjazdem uczestniczki przygotowały się do spotkania pod względem merytorycznym (należy wspomnieć, iż wszystkie materiały i dokumenty sporządzone zostały w języku angielskim).  Aktywnie uczestniczyły w rozmowach prowadzonych podczas samej konferencji jaki i spotkań towarzyskich, zdobyły istotne informacje dotyczące nowego projektu, działań, za które będą odpowiedzialne jak i profilu placówek partnerskich.

Podczas tej konferencji zaprezentowano pozostałym partnerom informacje dotyczące realizowanego w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości projektu "Z kompetentną kadrą w lepsze jutro, czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji". Przedstawiono priorytety, cele i działania projektu oraz podzielono się wiedzą z zakresu kryteriów formalnych i zasad  składania wniosków programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna  w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” .

 

20191010_141725.jpg

Materiały szkoleniowe

foto4.jpg
fot03.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto5.jpg
bottom of page