


Od 02.08.2019 do 10.08.2019 nauczycielki Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości – Alicja Kot i Katarzyna Stęchły uczestniczyły w szkoleniu „Preventing early school leaving” w Lublanie w Słowenii zorganizowanym przez placówkę szkoleniową Skupina Primera. Kurs był jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu „Z kompetentną kadrą w lepsze jutro, czyli przeciwdziałanie przedwczesnej rezygnacji z edukacji” finansowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna.
Szkolenie miało na celu podniesienie świadomości nauczycieli i doskonalenie umiejętności rozpoznawania dzieci, które przejawiają problemy behawioralne. W trakcie seminarium zastanawialiśmy się nad ich konstrukcją psycho-fizyczną oraz nad sposobami radzenia sobie z takimi emocjonalnie wrażliwymi dziećmi. Analizowaliśmy "formalne" lub "psycho-medyczne" diagnozy dzieci ze specjalnymi potrzebami i uczyliśmy się jak zorganizować pracę i obowiązki szerszego zespołu, który zajmuje się uczniami. Poznaliśmy zasady tzw. podejścia systemowego do pracy dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
Niektóre z nabytych kompetencji w tym kursie to:
-
Zrozumienie różnych czynników, które prowadzą do porzucenia szkoły przez uczniów.
-
Zapoznanie się z systemowym podejściem do zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.
-
Strategie dotyczące pracy z dziećmi w wieku szkolnym, które mają niską samoocenę.
-
Strategie pracy z dziećmi i młodzieżą przejawiającymi brak motywacji, wrażliwymi emocjonalnie lub behawioralnie trudnymi.
-
Wczesna identyfikacja dzieci zagrożonych porzuceniem nauki.
-
Wzmocnienie roli nauczycieli i doradców w rozwiązywaniu problemów związanych z porzucaniem nauki.
-
Nawiązanie owocnej współpracy z rodzicami uczniów, którzy stoją w obliczu porzucenia szkoły.
-
Wymiana najlepszych praktyk: doświadczenie w zapobieganiu przedwczesnemu kończeniu nauki w słoweńskich szkołach
Nasi trenerzy przybliżyli nam w wymiarze praktycznym nowoczesne i ciekawe metody pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rodzicami. Są to metoda kawiarnianej atmosfery, metoda otwartej przestrzeni, metoda podejścia doceniającego.
Uczestnikami szkolenia byli nauczyciele z Hiszpani, Portugalii, Rumuni, Bułgarii oraz francuskiej wyspy Reunion. Konieczność porozumiewania się wyłącznie w języku angielskim wpłynęła pozytywnie na rozwijanie umiejętności językowych oraz nabywanie pewności siebie podczas prezentacji własnych opinii i wymiany doświadczeń. Możliwość nawiązania znajomości z nauczycielami z innych krajów europejskich pozwoli na nawiązanie ewentualnej współpracy w ramach programu e-Twinning. Udział w międzynarodowym kursie umożliwił zapoznanie się z systemami edukacyjnymi krajów europejskich oraz metodami dydaktycznymi i wychowawczymi, które z sukcesem stosowane są w tych krajach.
Słowenia oraz stolica tego kraju – Lublana okazały się pięknymi miejscami pod względem geograficznym oraz kulturowym. Pobyt był doskonałą okazją do poznania bogactwa tradycji i historii tego kraju. Program szkolenia obejmował wycieczkę krajoznawczą po Lublanie, oraz wycieczkę na wybrzeże do pięknego miasteczka Piran.
Miałyśmy również okazję zwiedzić Jaskinię - Postojna i zamek Predjama. Wypoczywałyśmy także nad jeziorem Bled oraz malowniczo położonym jeziorem Bohinj. Nad jeziorem górują szczyty Alp Julijskich a pośród nich majestatyczny Vogel, na którego szczyt dotarłyśmy kolejką linową. Wyjazd do Słowenii okazał się niezapomnianym doświadczeniem w naszej karierze nauczycielskiej. Wzbogacił naszą wiedzę w cenne informacje merytoryczne dotyczące specyfiki naszej pracy ale również pozwolił na chwilę relaksu i wzięcie głębszego oddechu przed nowym rokiem szkolnym.
Gorąco polecamy korzystanie z projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna.